• +90 (549) 582 1718
  • envercevko@hotmail.com

EuroVelo

Eurovelo - Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı

EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı AB Avrupa Birliği Sürdürülebilir Turizm projesidir. 16 adet  uzun yol bisiklet rotası ağıdır. Brüksel Merkezli ECF Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından  her ülkede görevlendirilen Ulusal Koordinatörler (NECs) tarafından yürütülür. 

Türkiye de EuroVelo 13 ICT Iron Curtain Trail  10400 km ile en uzun rotadır. Edirne Kırklareli arasıdna 140 km olarak planlanmıştır.  Yerel Yönetimler tarafından rota geliştirme çalışmaları yapılması  gerekmektedir. 

EuroVelo 8  Akdeniz Rotası 5888 km dir. Atina ve Kıbrıs geçişi ile  tamamlanmaktadır. Yeni dahil olan güzergahlar ve GPS kayıtları ile 7560 km ye ulaşmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından EV8 Akdeniz rotası İzmir uzantısı için  Atine Yunan adaları geçişi ile Dikili - Efes arasında trafiği az olan güzergah planlanmıştır. 2016 yılında başvurusu yapılan uzantı rota için resmi çalışmalar ve Uluslararası lobi çalışmaları tamamlanmıştır. Saha raporu  için ECF temsilcisi ile raportör ile güzergah pedallanmıştır. 

ECF Avrupa Bisikletçiler Federasyonu, 12 Ekim 2019 tarihli yönetim kurulu toplantısı ile EuroVelo 8 Akdeniz rotası İzmir uzantısını kabul etmiştir. http://en.eurovelo.com/ev8 

Rota geliştirme çalışmaları devam edecektir. 

İzmir bölgesine ve ülkemize hayırlı olsun.